Portekizlilerin 16. yüzyılda işgal girişimlerine karşı Açe Sultanı'nın yardım çağrısında kulak verip Açe'ye gelen ve burada hayatlarını kaybeden Osmanlı askerlerinin kabirleri Banda Açe'de Selahaddin Mezarlığı'nda bulunuyor.

Açe'ye 1560'lı yıllarda gelen Osmanlı askerlerinin buradaki yardımları, yüzyıllar geçse de Türkiye-Açe ilişkilerinin güçlü olmasında büyük rol oynuyor.

Osmanlı'nın bölgede Müslümanlar için yaptığı yardımlar ve katkılar dededen toruna kahramanlık hikayesi olarak anlatılagelirken, çocuklara Osmanlı askerleri örnek gösteriliyor.

Mezarları Osmanlı torunları koruyor

Endonezya'nın Açe eyaletinin başkenti Banda Açe'de Selahaddin Mezarlığı'nda bulunan kabirler, Osmanlı torunları tarafından korunuyor ve bakımları yapılıyor.

Evi hemen mezarlığın yanında olan ve babası Osmanlı soyundan gelen Azime Abdülaziz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı ruhunun kaybolmasına asla izin vermeyeceğini söyledi.

Atalarının Açe'ye yardım için büyük fedakarlık yaptığını ifade eden Abdülaziz, "Bu mezarların bakımını yapmak ve atalarımızın bu bölgede yaptığı yardımları insanlara anlatarak, Osmanlı ruhunu yaşatmak bir Osmanlı torunu olarak boynumuzun borcu." diye konuştu.

Endonezya Açede metfun bulunan Osmanlı şehitliğini Osmanlı torunları olarak ziyaret ettik. Osmanlı Şehitliğinde bulunan müzeyi de ziyaret edip Türkiyeden gönderilen selamları dualar eşliğinde ruhlarına hediye ettik.

Paylaş:

Etiketler: kardeşlik, bağış, ifa etme  • Bağış Yap