Rahmet Ayı "Ramazan" - İFA DERNEĞİ
"Kardeşliği ifa etme zamanı"
ifa derneği, hafız, hafızlık sponsorluğu, bağış yap, endonezya

Rahmet Ayı "Ramazan"


07/04/2020

Rahmet Ayı Ramazan
11 kere okundu

Ramazan-ı Şerif Ayının Fazileti

“Ramazân-ı şerîf ayı büyük bir aydır. Bu ayda nâfile olarak yapılan namaz, zikir, sadaka ve benzeri bütün nâfile ibâdetler(in sevâbı) Ramazân-ı şerîf ayının dışında edâ edilen farzların sevâbına denktir. Kim bu ayda bir farzı edâ ederse Ramazân-ı şerîf ayının dışında yetmiş farzı edâ etmiş gibi olur. Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse bu, onun günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden âzâd olmasına vesîle olur. Oruç tutanın sevâbından hiçbir şey eksilmeden, aynı sevap kendisine de verilir. Kim bu ayda emri altında bulunanların işlerini hafifletirse Allâhü Teâlâ onu bağışlar ve cehennemden âzâd eder.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.), Ramazan ayı girdiğinde bütün esirleri serbest bırakır, her isteyenin istediğini verirdi. Kim bu ayda hayırlar ve sâlih ameller işlemeye muvaffak olursa, o kimse senenin tamamında hayırlı amel işlemeye muvaffak olur. Bu ayı dağınık bir vaziyette geçiren kimse, senenin tamamında dağınık olur. Bu ayı fırsat bilerek mümkün olduğunca mânen derlenip toparlanmak için gayret göstermek lazımdır.

İftarı acele (ilk vaktinde) yapmak ve sahuru geciktirmek (son vaktinde yapmak) Peygamberimizin sünnetlerindendir. Peygamberimiz (s.a.v.) bu hususa çok dikkat etmiştir. Zîrâ iftarı acele yapmak ve sahuru geciktirmek oruç tutanın kendi âcizliğini ve ihtiyacını itiraftır ki kulluk makamına münasip olan budur. İftarı hurma ile yapmak sünnettir. 

 


İFA DERNEĞİ RAMAZAN AYINA NASIL HAZIRLANIYOR?

  • Ramazan ayı başlamadan 1 ay önce Hazırlıklar başlar. Yardım yapılacak ve iftar organizasyonların düzenlenecek yerler belirlenir. Başta ilim talebeleri olmak üzere ihtiyaç sahipleri belirlenir.

  • Ramazan Yardımı Yapılacak Ülkelerin Belirlenmesi: Bir önceki yıl ramazan yardımı yapılan ülkeler ve bölgeler yeniden incelenir. Ramazan ve yardım kalemleri belirlenir

  • Partner Kuruluşlar İle Hazırlıklara Başlanması: Ramazan yardımlarının gerçekleştirileceği ülkelerdeki partner kurumlarla sürekli iletişim hâlinde olunur. Partner kurumlar aracılığıyla başta ilim talebeleri için iftar organizasyonları düzenlenir. İhtiyaç sahibi yerel halk tespit edilir ve bölgedeki ramazan yardımları için gerekli hazırlıklara başlanılır.

 

Siz de bağışlarınızı İfa’ya ulaştırarak ramazanda ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürün

Paylaşmak Berekettir.